Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Türkiye Şehbenderliği (Konsolosluğu) T.C. Londra Büyükelçiliğine bağlı olarak 1925 yılı Haziran ayında Lefkoşa’da açılmış, Lefkoşa’da hizmet binası oluşturulana kadar Larnaka’da Şehbender-Konsolos Asaf Bey, Kançılar Zühdü Bey ve Katip Mustafa Kamil Bey vasıtasıyla hizmet vermiştir. Türkiye Şehbenderliği 1927 yılı Temmuz ayında kapatılmış; bir yıl sonra tekrar 1928 yılı Temmuz ayında Larnaka’da açılmış, 1939 yılında Lefkoşa’ya taşınmıştır.

1978 yılına kadar bugünkü Yeşil Hat sınırına yakın Ledra Palas kapısına 100 metre mesafededeki geleneksel Kıbrıs Türk mimarisini yansıtan binada hizmet veren Büyükelçilik; 1978 yılından itibaren KKTC Cumhuriyet Meclisi Binası karşısındaki 8,5 dönüm arazi üzerinde inşa edilen Kançılarya ve İkametgah binalarına yerleşmiştir.

11-19 Şubat 1959 tarihli Zürih ve Londra Antlaşmalarının imzalandığı dönemde,Şehit Büyükelçi Vecdi Türel Türkiye'nin Lefkoşa Başkonsolosu olarak görev yapmıştır. Sözkonusu antlaşmaların yürürlüğe girmesiyle 16 Ağustos 1960 tarihinde Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edilmiş ve Kıbrıs Cumhuriyeti nezdinde ilk Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Emekli Yarbay Emin Dirvana, 17 Ağustos 1960’da göreve başlamıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nezdindeki ilk Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi ise 1979-1984 yılları arasında görev yapan Büyükelçi İnal Batu olmuştur.

Vecdi Türel
Vecdi TürelBaşkonsolos (MM)

1.1.1959-16.8.1960

Emin Dirvana
Emin DirvanaBüyükelçi

17.8.1960-1.1.1962

Faruk Şahinbaş
Faruk ŞahinbaşBüyükelçi

1.1.1962-1.1.1964

Dr. Mazhar Özkol
Dr. Mazhar ÖzkolBüyükelçi

1.1.1964-1.1.1966

Özdemir Benler
Özdemir BenlerBüyükelçi

1.1.1966-1.1.1967

Ercüment Yavuzalp
Ercüment YavuzalpBüyükelçi

1.1.1967-1.1.1972

Asaf İnhan
Asaf İnhanBüyükelçi

1.1.1972-1.1.1976

Candemir Önhon
Candemir ÖnhonBüyükelçi

1.1.1976-1.1.1979

İnal Batu
İnal BatuBüyükelçi

1.1.1979-1.1.1984

Bedrettin Tunabaş
Bedrettin TunabaşBüyükelçi

1.1.1984-1.1.1987

Ertuğrul Kumcuoğlu
Ertuğrul KumcuoğluBüyükelçi

1.1.1987-19.8.1991

Cahit Bayar
Cahit BayarBüyükelçi

1.9.1991-31.5.1995

Aydan Karahan
Aydan KarahanBüyükelçi

16.6.1995-1.1.1996

Ertuğrul Apakan
Ertuğrul ApakanBüyükelçi

1.1.1996-29.11.2000

Hayati Güven
Hayati GüvenBüyükelçi

1.12.2000-1.12.2004

Aydan Karahan
Aydan KarahanBüyükelçi

3.12.2004-30.11.2006

Türkekul Kurttekin
Türkekul KurttekinBüyükelçi

15.12.2006-29.12.2008

Şakir Fakılı
Şakir FakılıBüyükelçi

1.1.2009-22.7.2010

Kaya  TÜRKMEN
Kaya TÜRKMENBüyükelçi

1.8.2010-17.3.2011

Halil İbrahim AKÇA
Halil İbrahim AKÇABüyükelçi

1.4.2011-24.7.2015

Derya  Kanbay
Derya KanbayBüyükelçi

28.7.2015-30.10.2018

Ali Murat Başçeri
Ali Murat BaşçeriBüyükelçi

1.11.2018-

Pazartesi - Cuma

09.00 - 13:00 / 14:00 - 18:00

Konsolosluk Şubesi Müracaat Kabul: 08:30 - 12:00
1.1.2018 1.1.2018 Yılbaşı Tatili
23.4.2018 23.4.2018 UIusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1.5.2018 1.5.2018 Emek ve Dayanışma Günü
19.5.2018 19.5.2018 Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
14.6.2018 17.6.2018 Ramazan Bayramı
15.7.2018 15.7.2018 Demokrasi ve Milli Birlik Günü
20.7.2018 20.7.2018 Barış ve Özgürlük Bayramı
1.8.2018 1.8.2018 Toplumsal Direniş Bayramı
20.8.2018 24.8.2018 Kurban Bayramı
30.8.2018 30.8.2018 Zafer Bayramı
28.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
15.11.2018 15.11.2018 KKTC Cumhuriyet Bayramı
20.11.2018 20.11.2018 Mevlid Kandili