Türkiye Cumhuriyeti

Lefkoşa Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Türkiye Şehbenderliği (Konsolosluğu) T.C. Londra Büyükelçiliğine bağlı olarak 1925 yılı Haziran ayında Lefkoşa’da açılmış, Lefkoşa’da hizmet binası oluşturulana kadar Larnaka’da Şehbender-Konsolos Asaf Bey, Kançılar Zühdü Bey ve Katip Mustafa Kamil Bey vasıtasıyla hizmet vermiştir. Türkiye Şehbenderliği 1927 yılı Temmuz ayında kapatılmış; bir yıl sonra tekrar 1928 yılı Temmuz ayında Larnaka’da açılmış, 1939 yılında Lefkoşa’ya taşınmıştır.

1978 yılına kadar bugünkü Yeşil Hat sınırına yakın Ledra Palas kapısına 100 metre mesafededeki geleneksel Kıbrıs Türk mimarisini yansıtan binada hizmet veren Büyükelçilik; 1978 yılından itibaren KKTC Cumhuriyet Meclisi Binası karşısındaki 8,5 dönüm arazi üzerinde inşa edilen Kançılarya ve İkametgah binalarına yerleşmiştir.

11-19 Şubat 1959 tarihli Zürih ve Londra Antlaşmalarının imzalandığı dönemde, Şehit Büyükelçi Vecdi Türel Türkiye'nin Lefkoşa Başkonsolosu olarak görev yapmıştır. Sözkonusu antlaşmaların yürürlüğe girmesiyle 16 Ağustos 1960 tarihinde Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edilmiş ve Kıbrıs Cumhuriyeti nezdinde ilk Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Emekli Yarbay Emin Dirvana, 17 Ağustos 1960’da göreve başlamıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nezdindeki ilk Türkiye  Cumhuriyeti Büyükelçisi ise 1979-1984 yılları arasında görev yapan Büyükelçi İnal Batu olmuştur.

 
Vecdi Türel
Başkonsolos (MM)
01.01.1959-16.08.1960
Emin Dirvana
Büyükelçi
17.08.1960-01.01.1962
Faruk Şahinbaş
Büyükelçi
01.01.1962-01.01.1964
Dr. Mazhar Özkol
Büyükelçi
01.01.1964-01.01.1966
Özdemir Benler
Büyükelçi
01.01.1966-01.01.1967
Ercüment Yavuzalp
Büyükelçi
01.01.1967-01.01.1972
Asaf İnhan
Büyükelçi
01.01.1972-01.01.1976
Candemir Önhon
Büyükelçi
01.01.1976-01.01.1979
İnal Batu
Büyükelçi
01.01.1979-01.01.1984
Bedrettin Tunabaş
Büyükelçi
01.01.1984-01.01.1987
Ertuğrul Kumcuoğlu
Büyükelçi
01.01.1987-19.08.1991
Cahit Bayar
Büyükelçi
01.09.1991-31.05.1995
Aydan Karahan
Büyükelçi
16.06.1995-01.01.1996
Ertuğrul Apakan
Büyükelçi
01.01.1996-29.11.2000
Hayati Güven
Büyükelçi
01.12.2000-01.12.2004
Aydan Karahan
Büyükelçi
03.12.2004-30.11.2006
Türkekul Kurttekin
Büyükelçi
15.12.2006-29.12.2008
Şakir Fakılı
Büyükelçi
01.01.2009-22.07.2010
Kaya TÜRKMEN
Büyükelçi
01.08.2010-17.03.2011
Halil İbrahim AKÇA
Büyükelçi
01.04.2011-24.07.2015
Derya Kanbay
Büyükelçi
28.07.2015-